Funkcjonalności, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego organizmu albo jego pewnej części pod kątem stanu zapalnego, urazu czy zmian nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy trzeba zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo również MRI. Wszystkie wspomniane badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na właściwą diagnozę a później skuteczne terapie.
Potężnym pozytywem badania rezonansem jest uzyskanie precyzyjnych zdjęć z racji między innymi wykorzystania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego konkretne organy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale i analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda ma także wady. Kardynalną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce do dziś oczekuje się dość długo. Prędzej osiągalne są RTG albo ultrasonografia. Istnieje możliwość wykonania MRI prywatnie, cena jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, jednak wykluczeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa wykrywanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa pomocny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu wywiadu.

Na samo badanie trzeba zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), być na badanie na czczo, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób prześwietla MRI Warszawa?

W trakcie badania chory przebywa w tubie. MRI Warszawa wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej wytwarza fale radiowe które na trasie uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o budowie organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez limitów, jedynie nieść może ryzyko dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak istotny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *